Wakacyjna praca w Holandii czy wyjazd na dłużej – co się opłaca Polakom?

Home / Poradnik
Wakacyjna praca w Holandii czy wyjazd na dłużej – co się opłaca Polakom?

01

Sierpień 2019

Trudna sytuacja na rynku pracy, szczególnie w niektórych rejonach Polski, zmusza wielu naszych rodaków do wyjazdu za granicę. Praca za granicą niejednokrotnie bywa ciężka, ale wynagrodzenia wypłacane w euro rekompensują rozłąki z najbliższymi. Najczęstszym dylematem i pytaniem zadawanym przez osoby chcące po raz pierwszy wyjechać do pracy za granicą jest, czy lepiej wyjechać na sezon wakacyjny czy też podpisać dłuższy kontrakt z pracodawcą? Przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Praca wakacyjna w Holandii

Najpopularniejszą pracą wakacyjną w Holandii oferowaną przez pracodawców i biura pośrednictwa pracy jest praca w rolnictwie lub ogrodnictwie. Holandia jest jednym z największych w Europie producentów kwiatów ciętych i doniczkowych. Tym samym każdego roku potrzeba ogromnej liczby rąk do pracy, aby wszystkie rośliny zostały posiane, posadzone, a następnie odpowiednio pielęgnowane i zebrane. Wybierając tę pracę, należy pamiętać, że bardzo często odbywa się ona w pozycji pochylonej lub na kolanach, a pracownicy muszą być gotowi spędzić cały dzień na nogach. Kwiaty w Holandii hodowane są w szklarniach. Tam z powodzeniem można pracować nawet jesienią czy zimą, gdyż panujące w nich wyższe temperatury pozwalają na uprawę kwiatów przez okrągły rok. Decydując się na wakacyjny wyjazd do pracy w Holandii, musimy także pamiętać, że w szklarniach najczęściej temperatura jest nieco wyższa niż ta panująca na zewnątrz. Dlatego jeśli źle znosimy wysokie temperatury lub mamy problemy z sercem, lepiej wybrać inną branżę lub chłodniejszą porę roku na wyjazd. Mimo tych niewielkich trudności, które mogą nas spotkać w pracy w ogrodnictwie, jest to bardzo wdzięczne i przyjemne zajęcie. Dużo lepiej jest spędzać czas przy kwiatach niż przykładowo w zamkniętej hali produkcyjnej, gdzie przez cały dzień nie dociera nawet odrobina światła słonecznego. Dodatkowo praca z kwiatami charakteryzuje się tym, że każdego dnia widać jej wymierne efekty. Kwiaty rosną i pięknieją w oczach, a my możemy podziwiać ten proces. Daje to naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Ponadto zarobki w ogrodnictwie również należą do zadowalających. Dodatkowo praca wakacyjna jest idealnym rozwiązaniem dla pełnoletnich uczniów i studentów, którzy chcą wykorzystać wolne od szkoły, aby móc dodatkowo dorobić.

Praca na dłużej w Holandii

Holenderscy pracodawcy również bardzo chętnie podpisują długoterminowe kontrakty z pracownikami zza granicy. Pracownik na długoterminowym kontrakcie jest dla pracodawcy cennym nabytkiem, ponieważ może on być go pewien i chętniej inwestuje w jego rozwój oraz zadowolenie z pracy. Jeśli chodzi o dostępne branże w przypadku dłuższego wyjazdu do Holandii, to również z powodzeniem można znaleźć atrakcyjne oferty pracy w ogrodnictwie. Kwiaty, zarówno cięte, jak i doniczkowe, wymagają uwagi od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli natomiast interesuje was jeszcze dłuższy wyjazd, to z powodzeniem można zatrudnić się przy kwiatach w szklarniach. Taka ilość pracy może nieco dziwić, ale należy pamiętać, że praca w ogrodnictwie to nie tylko sam zbiór kwiatów. Do obowiązków pracownika należy ich sianie i sadzenie, na dalszych etapach nawożenie, podlewanie oraz pielęgnowanie, a ostatecznie również zbiór, pakowanie i przygotowywanie do wysyłki. Dłuższy wyjazd do pracy w Holandii wiąże się także ze stopniowym wzrostem wynagrodzenia wraz ze zwiększającym się stażem pracy. Dodatkowo każdy przepracowany w Holandii rok to również dodatkowe uprawnienia do otrzymywania emerytury AOW po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dlatego też jeśli tylko sytuacja rodzinna i zawodowa na to pozwala, warto zdecydować się na dłuższy wyjazd do pracy w Holandii.

Beyond Resources Sp. z o.o.
10-686 Olsztyn, ul. Zbigniewa Herberta 14/23
NIP: 739-386-92-98 REGON: 281618765

Współadministrowanie Danymi

Polityka Prywatności

Projektowanie stron internetowych Olsztyn