Pracuj w Holandii – to się opłaca!

Home / Poradnik
Pracuj w Holandii – to się opłaca!

01

Kwiecień 2019

Wiele osób słabiej zorientowanych w temacie kojarzy pracę w Holandii z zatrudnieniem sezonowym. Ale jest to tylko część prawdy. Rzeczywiście możemy znaleźć w Holandii pracę sezonową na okres letnio-wakacyjny. Ale jeszcze częściej pracodawcy szukają pracowników na dłużej. Oferują im długoterminowe legalne umowy wraz z odprowadzaniem wszystkich składek, gwarantujące wszystkie świadczenia. Co ważne, jest to stała i stabilna praca. Jakie jeszcze atuty ma praca w Holandii?


Zmiana pracy a wyjazd do Holandii

Zmieniając pracę, zawsze staramy się poprawić sobie warunki życia, zarobki bądź też komfort pracy. Dodatkowo jeśli zmiana ta ma się wiązać z dalekim wyjazdem, to decyzję taką staramy się jeszcze lepiej przemyśleć i przekalkulować. Częstym celem emigracji zarobkowej Polaków jest Holandia. Choć pierwsza moda na takie wyjazdy za pracą już minęła i liczba emigrujących Polaków jest znacznie niższa niż w pierwszych latach po otwarciu granic, to popularność holenderskiego rynku pracy wciąż jest bardzo duża. A dlaczego Holandia? Dlaczego nie Grecja czy Włochy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Praca w Holandii po prostu się opłaca.

Dlaczego Holandia?

Z jednej strony Holandia jest stosunkowo blisko, zdecydowanie bliżej niż Francja czy Hiszpania. Dla wielu Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę również jest to ważna kwestia, szczególnie jeśli w Polsce zostawiają rodzinę, żonę i dzieci. Oprócz tego nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Polacy są pracownikami cenionymi i mile widzianymi w Holandii. Nie brakuje tam dla nas pracy, a dodatkowo jest ona opłacalna i bardzo dobrze płatna. Jeśli skorzystamy z ofert zatrudnienia z zakwaterowaniem, to nie musimy już zaprzątać sobie głowy szukaniem mieszkania. Najwięcej takich ofert posiadają różnorodne biura pośrednictwa pracy. Skorzystanie z pomocy takich biur gwarantuje pewną i stabilną pracę, terminowe wypłaty wynagrodzenia, a także opiekę koordynatora, który pomoże przy wszelkich kwestiach urzędowych. Pracownik może również zwrócić się do niego z dowolnym problemem. No i to, co dla wielu najważniejsze – praca w Holandii po prostu się opłaca. Zarobki są stosunkowo duże, a koszty utrzymania niskie i dzięki temu mamy dużą możliwość odłożenia i oszczędzenia większej kwoty pieniędzy. Holandia jako miejsce pracy cieszy się także dużym powodzeniem wśród osób, które muszą zaoszczędzić większą sumę na jakiś konkretny cel, na przykład czesne na studiach czy mieszkanie.

Zarobki u holenderskich pracodawców

Mogłoby się wydawać, że wahania wartości euro w stosunku do złotówek spowodują drastyczne obniżenie opłacalności pracy w Holandii. Mimo to, dzięki stale podnoszonej przez holenderski rząd stawce płacy minimalnej, ten kraj wciąż pozostaje atrakcyjną destynacją do wyjazdów zarobkowych dla Polaków. Dodatkowo holenderscy pracodawcy dbają o to, aby swoją ofertą przyciągać wartościowych pracowników. Powszechnie wiadomo, że aby pracować w Holandii, nie trzeba znać języka niderlandzkiego. Ale nie od dziś wiadomo także, że im więcej potrafisz i im wyższe są Twoje kwalifikacje, tym cenniejszy jesteś dla pracodawcy, a przekłada się to również na wysokość wynagrodzenia. Jak już wspomnieliśmy, dobrze jest skorzystać z pomocy biur pośrednictwa pracy. Ich szerokie kontakty, wiedza i zaplecze mogą zapewnić znacznie lepszą oraz lepiej płatną pracę, a do tego otrzymamy pełne wsparcie i pomoc na każdym kroku drogi zawodowej za granicą.

Dodatkowe korzyści wynikające z pracy w Holandii

Ważną informacją dla każdego legalnie zatrudnionego pracownika jest to, że w razie utraty pracy może on ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Do najważniejszych warunków otrzymania takiego zasiłku należy fakt, że utrata pracy nastąpiła nie z winy pracownika, a oprócz tego należy wykazać, że w ciągu ostatnich 36 tygodni przepracowano 26 z nich, przy czym ilość godzin pracy w tygodniu pozostaje bez znaczenia. Dodatkowo już rok pracy w Holandii uprawnia do otrzymania 2% podstawowej emerytury AOW. Emerytura AOW będzie wypłacana po ukończeniu 65. roku życia niezależnie od kraju zamieszkania.

Beyond Resources Sp. z o.o.
10-686 Olsztyn, ul. Zbigniewa Herberta 14/23
NIP: 739-386-92-98 REGON: 281618765

Współadministrowanie Danymi

Polityka Prywatności

Projektowanie stron internetowych Olsztyn