Praca za granicą bez znajomości języka – kto może pomóc w znalezieniu takiego zatrudnienia?

Home / Poradnik
Praca za granicą bez znajomości języka – kto może pomóc w znalezieniu takiego zatrudnienia?

15

Listopad 2019

W polskich szkołach nauka co najmniej jednego języka obcego jest obowiązkowa. W efekcie tego powinno się wydawać, że większość z nas posiada przynajmniej podstawową zdolność komunikacji w języku obcym. Ale nie zawsze tak to wygląda w rzeczywistości. Wciąż nie brakuje ludzi, którzy nie posiadają znajomości żadnego języka obcego. Czy dla takich osób możliwość pracy za granicą jest drogą całkowicie zamkniętą? Niezupełnie. Jednak trzeba wiedzieć, gdzie szukać pracy za granicą bez języka i kto może nam w tym pomóc.

1. Praca za granicą bez znajomości języka, czy to możliwe?

Mogłoby się wydawać, że przy aktualnym planie edukacji w Polsce każdy ma przynajmniej podstawową znajomość języka obcego. Ale jest to bardzo mylne przekonanie. Statystycznie rzecz biorąc, największy odsetek osób niewładających językiem obcym zamieszkuje obszary wiejskie. Chociaż z drugiej strony jest to bardzo duże uogólnienie, gdyż także w miastach i wielkich metropoliach nie brakuje takich osób. Wynika to z wielu różnych czynników. Bywa, że nie przykładamy się do nauki języków obcych w okresie szkolnym lub też mimo wielkich starań przyswajanie tego typu wiedzy nie jest naszym konikiem. Dodatkowo zdolności językowe zanikają, jeśli nie mamy możliwości ich trenowania, szlifowania czy doskonalenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ze znajomością jakiegokolwiek języka obcego może być u nas krucho lub może on wymagać solidnego odświeżenia. Warto wiedzieć, że nie jest to przeszkoda nie do pokonania, gdy szukamy pracy za granicą. Obecnie wielu pracodawców zatrudniających obcokrajowców dba również o zapewnienie im opiekuna, który odpowiada za prawidłową komunikację i przepływ informacji pomiędzy pracodawcą i zagranicznym pracownikiem. Ale zanim dojdziemy do tego etapu, najpierw trzeba znaleźć pracę i podpisać umowę.

2. Jak szukać pracy za granicą bez znajomości języka obcego?

Ogromną skarbnicą wiedzy, wszelkich informacji, a także ofert pracy jest oczywiście internet. Ale szukając w internecie ofert pracy za granicą, powinniśmy wykazać się znajomością języka obcego, by móc przeczytać ofertę, odpowiedzieć na nią, a następnie komunikować się z pracodawcą. Jak więc szukać pracy za granicą bez języka? Należy skorzystać z pomocy, a najlepiej, jeśli jest to pomoc fachowców. Specjalistów od poszukiwania pracy, również za granicą, znajdziemy w biurze pośrednictwa pracy. Zgłaszając się do takiego biura, możemy liczyć na pomoc w znalezieniu oferty pracy najlepiej odpowiadającej naszej wiedzy, umiejętnościom i zainteresowaniom. Następnym krokiem jest wypełnienie dokumentów aplikacyjnych do pracy. A ostatecznie podpisanie umowy o pracę. Aktualne przepisy unijne mówią wyraźnie, że umowa o pracę musi zostać zawarta w języku zrozumiałym dla pracownika. Biura pośrednictwa pracy dbają o to, aby zatrudnienie było przejrzyste i uczciwe. Dodatkowo oferują swoim podopiecznym stałą pomoc i opiekę, nawet już po wyjeździe za granicę. Dlatego też biura pośrednictwa pracy bez wątpienia są opcją, z której warto skorzystać, szukając pracy za granicą. Warto także wiedzieć, że oferty pracy za granicą bez języka nie są rzadkością. Najwięcej takich ogłoszeń można znaleźć w sektorze rolniczym i w ogrodnictwie, ale i w innych branżach można poszukiwać ciekawych ofert.

Beyond Resources Sp. z o.o.
10-686 Olsztyn, ul. Zbigniewa Herberta 14/23
NIP: 739-386-92-98 REGON: 281618765

Współadministrowanie Danymi

Polityka Prywatności

Projektowanie stron internetowych Olsztyn