Praca w Holandii – z zakwaterowaniem czy bez?

Home / Poradnik
Praca w Holandii – z zakwaterowaniem czy bez?

06

Maj 2020

Praca za granicą wiąże się między innymi z niełatwą rozłąką z bliskimi. Ale to nie jedyna trudność. Aby podjąć pracę, należy dopełnić licznych formalności i załatwić wiele spraw. Jedną z takich kwestii jest konieczność zorganizowania sobie zakwaterowania na czas pracy z dala od domu. Obecnie wiele biur pośrednictwa pracy oferuje zatrudnienie w Holandii wraz z zakwaterowaniem. Czy jest to dobre rozwiązanie? Czy warto skorzystać z takiej łatwej drogi znalezienia mieszkania, czy też lepiej zająć się tym na własną rękę? Omawiamy zalety i wady pracy z zakwaterowaniem.

1. Jak znaleźć pracę z zakwaterowaniem w Holandii?

Najłatwiejszą drogą znalezienia pracy w Holandii z zakwaterowaniem jest skorzystanie z usług biura pośrednictwa pracy. Biura te pozostają w stałym kontakcie z holenderskimi pracodawcami i dysponują bazą noclegową dla zatrudnianych przez nich Polaków. Decyzję o tym, czy wybieramy pracę wraz z zakwaterowaniem, najczęściej podejmujemy już na etapie samych poszukiwań zatrudnienia. Warto wiedzieć, że zazwyczaj nie ma problemu, aby decyzję o skorzystaniu z pomocy w poszukiwaniu zakwaterowania podjąć na dalszym etapie rekrutacji i współpracy z biurem pośrednictwa pracy. Ale próżno szukać pracy wraz z zakwaterowaniem bezpośrednio u holenderskiego pracodawcy. Poszukując ofert zatrudnienia w internecie, również będziemy zdani na samodzielne przeszukiwanie bazy noclegowej. Przy takich poszukiwaniach sporym utrudnieniem może okazać się bariera językowa, a warunki mogą odbiegać od tych, których oczekiwaliśmy.

2. Czy warto skorzystać z oferty pracy w Holandii z zakwaterowaniem?

Przy nawale obowiązków i spraw do załatwienia przed wyjazdem do pracy w Holandii możliwość zapewnienia sobie pewnego zakwaterowania wydaje się bardzo kuszącym rozwiązaniem. W istocie jest to wyjście, na które decyduje się bardzo wielu pracowników zatrudnianych za pośrednictwem agencji pracy. Przede wszystkim opcja ta jest szalenie wygodna. Planując wyjazd, nie trzeba się martwić o to, czy będzie dla nas zakwaterowanie, czy uda nam się je znaleźć, jak bardzo będzie oddalone od miejsca zatrudnienia i jak zorganizować sobie dojazdy do pracy. Podpisując umowę z biurem pośrednictwa pracy na zatrudnienie z zakwaterowaniem, mamy gwarancję miejsca do zamieszkania. Do dodatkowych korzyści należy też to, że baza noclegowa znajduje się w niedużej odległości od miejsca pracy. Ponadto, mieszkając razem z innymi pracownikami w jednym, dużym domu, można umawiać się na wspólne dojazdy, co również jest niebywale wygodne. No i w końcu decydując się na pracę w Holandii z zakwaterowaniem, nie musimy poszukiwać mieszkania samodzielnie, na przykład w internecie. Poszukując zakwaterowania przez internet, musimy liczyć się z tym, że nie zawsze wszystko wygląda tak, jak na zdjęciach. Nie brakuje także sytuacji, kiedy po wpłaceniu zaliczki za wynajem mieszkania czy pokoju okazuje się, że lokalu zwyczajnie nie ma. Decydując się na pracę z zakwaterowaniem organizowaną przez biuro pośrednictwa pracy, unikamy ryzyka zostania oszukanym. Warto też wiedzieć, że wynajmowanie mieszkania, nawet kawalerki, jest dużo droższe niż wynajęcie pokoju oferowanego przez biuro pośrednictwa pracy. A oprócz tego korzystając z zakwaterowania proponowanego przez biuro pośrednictwa pracy, zapewniamy sobie towarzystwo rodaków i kontakt z mową ojczystą. Choć początkowo może się to wydawać bez znaczenia, z czasem na pewno docenimy takie drobiazgi.

3. Praca w Holandii z zakwaterowaniem 

A czy wybór oferty pracy w Holandii z zakwaterowaniem to przysłowiowy strzał w dziesiątkę? Wszystko zależy od podejścia. Jeżeli spodziewamy się luksusowych warunków i mieszkania w apartamentowcu, to możemy się nieco pomylić. Mimo wszystko warunki zakwaterowania są komfortowe i całkowicie adekwatne do jego ceny. W lokalach nie brakuje też takich wygód, jak dostęp do telewizji satelitarnej oraz internetu, a mieszkańcy mają nieograniczony dostęp do kuchni z możliwością samodzielnego przyrządzania posiłków. Niektórzy jako wadę wskazują towarzystwo innych pracowników zatrudnianych przez biuro pośrednictwa pracy. Nie zmienia to faktu, że po dłuższym czasie odseparowania od rodziny każdemu zaczyna doskwierać samotność i w takiej sytuacji towarzystwo rodaków może się okazać na wagę złota.

Beyond Resources Sp. z o.o.
10-686 Olsztyn, ul. Zbigniewa Herberta 14/23
NIP: 739-386-92-98 REGON: 281618765

Współadministrowanie Danymi

Polityka Prywatności

Projektowanie stron internetowych Olsztyn