Praca sezonowa dla Polaków w Holandii

Home / Poradnik
Praca sezonowa dla Polaków w Holandii

01

Maj 2019

Holandia to ogromny rynek zatrudnienia, na którym nieustannie brakuje rąk do pracy. Z tego też powodu holenderscy pracodawcy chętnie zatrudniają pracowników zza granicy. Tak samo jest również z pracownikami z Polski. Natomiast nasi rodacy, kuszeni możliwością atrakcyjnego zarobku i podjęcia dodatkowego, sezonowego zatrudnienia chętnie korzystają z tej możliwości. Przed wyjazdem do pracy do Holandii dobrze jest poznać rynek i zorientować się w ofertach. Jakie więc prace sezonowe czekają na Polaków w Holandii?

Możliwości pracy sezonowej w Holandii dla Polaków

Praca sezonowa w Holandii to bardzo duży rynek i możliwość wyboru spośród licznych ofert pracy w wielu branżach. Praca czeka w różnych sektorach, poczynając od budownictwa przez logistykę i pracę w magazynach, a na ogrodnictwie kończąc. Warto zauważyć, że w wielu krajach można znaleźć także pracę sezonową w hotelarstwie i turystyce. Mimo to Holandia nie jest na tyle częstym celem zagranicznych wycieczek i podróży, aby ten sektor gospodarki wymagał wsparcia zagranicznych pracowników. Oczywiście takie oferty pracy również się trafiają, ale dużo rzadziej. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe z wymienionych branż, to jakie to stanowiska? W sektorze budowlanym potrzebni są zarówno wysoko wykwalifikowani pracownicy, jak i ci nieposiadający wiedzy, do przyuczenia lub do pomocy. Wsparcia wymaga tu chociażby samo stawianie różnorodnych budynków, czy to jedno-, czy wielorodzinnych oraz użytkowych. Dużym szacunkiem cieszą się polscy cieśle i stolarze – ze względu na dobre wykształcenie oraz doświadczenie. Potrzeba również pracowników i pomocników do prac wykończeniowych. Logistyka oraz praca w magazynie to także bardzo potrzebująca pracowników gałąź gospodarki. Logistyka to głównie spedycja i transport, więc potrzebni są zarówno spedytorzy z doświadczeniem oraz dobrą znajomością kilku języków, jak i kierowcy samochodów ciężarowych. Jeśli natomiast chodzi o pracę w magazynie, to są to ogromne możliwości wyboru. Może ona polegać nie tylko na obsłudze magazynu i jego porządkowaniu, ale także na pakowaniu różnorodnych towarów do kartonów, a następnie na większe palety. Z jednej strony są to prace wymagające siły i dużej wytrzymałości fizycznej, gdyż wiele z pakowanych towarów jest ciężkich. Z drugiej – w magazynach znajdzie się także praca dla kobiet, które nie mają tak wiele siły jak mężczyźni. Kobiety w magazynach najczęściej zajmują się pakowaniem mniejszych, drobniejszych produktów.

Praca sezonowa w Holandii w ogrodnictwie

Wspomnieliśmy również o możliwości podjęcia pracy sezonowej w ogrodnictwie. Jest to prawdopodobnie dominujący w Holandii sektor, jeśli chodzi o zatrudnianie obcokrajowców. To atrakcyjna praca również dla kobiet i osób niepełnoletnich. Należy pamiętać, że w Holandii legalną pracę można podjąć już od 15. roku życia. Nie wymaga ona dużej siły, a jedynie determinacji. Ponadto uprawy rosnące pod gołym niebem sprzyjają sezonowości tego typu pracy, która kończy się wraz ze zbiorami. Holandia obfituje również w szklarnie, gdzie praca w ogrodnictwie trwa niemal przez okrągły rok – i to również jest pewną możliwością zatrudnienia, choć już nie do końca sezonową. Jeśli natomiast chodzi o pracę pod gołym niebem, to obejmuje ona nie tylko zbiory, ale również wiele innych elementów uprawy roślin i opieki nad nimi. Choć uprawy truskawek czy szparagów są w Holandii dość popularne, to znajdziemy dużo więcej ofert pracy z zakresu sadzenia i pielęgnacji roślin doniczkowych oraz ozdobnych kwiatów ciętych. Dlaczego praca w ogrodnictwie jest taka atrakcyjna? Oprócz tego, że nie wymaga podnoszenia ciężarów, to również do jej wykonywania nie są niezbędne żadne umiejętności czy specjalistyczna wiedza. Wiele umiejętności związanych z pracą w ogrodnictwie już posiadamy albo też z łatwością można się ich nauczyć na miejscu, w toku pracy. Ważnym elementem jest również znajomość języka. Praca w ogrodnictwie wymaga minimalnej komunikacji. Wiele rzeczy można tu pokazać, jeśli brakuje słów i nie wiadomo, jak się dogadać. Jest to również element ważny dla każdego, kto na przykład traktuje taką pracę jako jednorazowe zaspokojenie potrzeby finansowej lub też nauka języków obcych przychodzi mu z trudem. Niemniej praca sezonowa w ogrodnictwie to dobra możliwość legalnego zarobku w wakacje.

Beyond Resources Sp. z o.o.
10-686 Olsztyn, ul. Zbigniewa Herberta 14/23
NIP: 739-386-92-98 REGON: 281618765

Współadministrowanie Danymi

Polityka Prywatności

Projektowanie stron internetowych Olsztyn