Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać legalną pracę w Holandii

Home / Poradnik
Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać legalną pracę w Holandii

25

Listopad 2018

Holandia jest krajem, w którym Polacy coraz częściej podejmują pracę. Wielu z nich to pracownicy sezonowi, zatrudnieni przez biura pośrednictwa pracy. Korzystanie z usług profesjonalnych pośredników pracy za granicą jest dobrą metodą na znalezienie odpowiedniej dla siebie oferty pracy. Podpowiadamy jakie warunki należy spełnić, by znaleźć legalną pracę w Holandii.

Agencje pośrednictwa pracy za granicą, to gwarancja legalnego zatrudnienia

Skorzystanie z usług sprawdzonej, rzetelnej agencji pośrednictwa pracy za granicą daje pewność, iż warunki zatrudnienia, a także wynagrodzenie okażą się takie, na jakie się zgadzaliśmy. Agencja pośrednictwa czuwa nad całym procesem zatrudnienia. Kandydaci mogą liczyć na pomoc, wyjaśnienie niezrozumiałych dla nich kwestii związanych z zatrudnieniem czy samą pracą. Najważniejszym jest jednak to, iż praca, jaką proponują Polakom agencje pośrednictwa jest legalnym zatrudnieniem, związanym z ubezpieczeniem, a nierzadko także z zakwaterowaniem.

Kim jest kandydat do pracy

Czy trzeba mieć jakieś specjalne umiejętności, aby dostać legalne zatrudnienie w Holandii? Czym powinien charakteryzować się przyszły pracownik? Niewiele jest takich warunków – a podstawowym jest podjęcie decyzji, jaka dotyczy wyjazdu do pracy.

Legalną pracę w Holandii mogą znaleźć pełnoletnie osoby, które chcą uczciwie pracować. Nie muszą one mieć specjalnego wykształcenia. Agencje pośrednictwa pracy w Holandii dysponują ofertami dla osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych. Z takich ofert bardzo często korzystają na przykład polscy studenci, poszukujący pracy tymczasowej na wakacje. Nie ma także konieczności posługiwania się językiem holenderskim, a nawet angielskim, chociaż taka znajomość, rzecz jasna, jest przydatna. Pracę w Holandii, na przykład w sektorze ogrodniczym, można wykonywać również bez znajomości języków obcych.

Coraz częściej pracę w Holandii podejmują młode małżeństwa czy pary, którym zależy na tym, aby znaleźć zatrudnienie u tego samego pracodawcy. Agencje pośrednictwa pracy organizują partnerom wyjazd, zatrudnienie w tej samej firmie oraz wspólne zakwaterowanie. Jest to coraz popularniejsze, a plusem takiej pracy jest brak konieczności rozstawania się na dłuższy czas. Poza tym wspólne miejsce pracy umożliwia zawieranie znajomości w jednym kręgu, zaś pary, które pracują za granicą w tej samej firmie, mogą razem jeździć i wracać z pracy, a dzięki temu w nowym miejscu czują się dużo bezpieczniej.

Niezbędne dokumenty w procesie rekrutacji

Jeśli już zdecydowałeś się szukać pracy w Holandii, skorzystaj z pomocy agencji pośrednictwa,

która będzie czuwać nad tym, by cały proces przebiegał sprawnie i bez komplikacji. Na stronie internetowej biura można bez problemu znaleźć wykaz niezbędnych dokumentów, jakie należy zgromadzić. Zazwyczaj jednak warunkiem podjęcia pracy na terenie Holandii, za pośrednictwem agencji, jest posiadanie aktualnego dowodu osobistego lub paszportu. Osoby wyjeżdżające do Holandii są zobligowane także do posiadania konta bankowego oraz dysponowania ważną kartą płatniczą. Jeśli pracowałeś już w Holandii, agencja poprosi także o dostarczenie numeru BSN (Sofinummer).

Agencja podpisuje z każdym kandydatem umowę w języku polskim, w jakiej między innymi określa minimalne wynagrodzenie, rodzaj wykonywanej pracy, a także nazwę holenderskiego pracodawcy.

Jakie dokumenty trzeba wypełnić po przyjeździe do pracy w Holandii

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy zrobić po przyjeździe do Holandii, jest podpisanie umowy z pracodawcą holenderskim. W przypadku, gdy praca ta jest podejmowana w Holandii po raz pierwszy, konieczne będzie także uzyskanie BSN, czyli Sofinummeru holenderskiego numeru identyfikacji podatkowej. Ów numer jest niezbędny w wielu sytuacjach, na przykład w szpitalu, czy podczas ubiegania się o świadczenia społeczne. Aby go otrzymać trzeba zameldować się w swojej gminie w ciągu pierwszych pięciu dni pobytu, nie licząc dnia przyjazdu. Należy także opłacić obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z holenderskim prawem, czyli Zorgverzekeringswet. 

Beyond Resources Sp. z o.o.
10-686 Olsztyn, ul. Zbigniewa Herberta 14/23
NIP: 739-386-92-98 REGON: 281618765

Współadministrowanie Danymi

Polityka Prywatności

Projektowanie stron internetowych Olsztyn