Ile można zarobić, pracując w Holandii?

Home / Poradnik
Ile można zarobić, pracując w Holandii?

18

Grudzień 2019

Praca za granicą to rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą poprawić swoją sytuację finansową. Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych, przede wszystkim do państw UE, decydując się na kilkumiesięczne (sezonowe) albo dłuższe zatrudnienie u zagranicznych pracodawców w różnorodnych branżach. Jednym z krajów, które są częstym celem wyjazdowym polskich pracowników, jest Holandia.

Praca sezonowa w Holandii

Praca sezonowa w Holandii cieszy się wśród Polaków niesłabnącym zainteresowaniem. Taka praca to przede wszystkim zajęcia związane z ogrodnictwem, a więc przy zbiorach owoców, warzyw czy pielęgnacji roślin, w tym często kwiatów. Jednak holenderscy pracodawcy poszukują również pracowników w branży budowlanej, a w sezonie okołoświątecznym także w centrach logistycznych. Z takimi ofertami pracy zazwyczaj nie wiąże się konieczność znajomości języka czy posiadania specjalistycznych kwalifikacji.

Ile można zarobić, pracując w Holandii?

W Holandii blisko połowa zagranicznych pracowników to osoby, które przyjechały do pracy na kilka miesięcy. W tym kraju zarobek uzależniony jest od wieku pracownika, a także regulowany przez przepisy CAO, które ulegają zmianie co pół roku – w styczniu i w lipcu.
Istnieją również dwa rodzaje CAO, a mianowicie minimalne, w których zawarte ustalenia składają się na minimum, jakie pracodawca może zaoferować pracownikowi, oraz standardowe. Dla sektora pracy tymczasowej obowiązuje CAO minimalne, a od jego ustaleń pracodawca może odbiec jedynie na korzyść pracownika.

Na pełne minimalne wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które ukończyły 21 lat. Od lipca 2019 roku ustawowe wynagrodzenie godzinowe brutto wynosi dla osób w wieku:

  • 21 lat: € 9,94
  • 20 lat: € 8,94
  • 19 lat: € 7,95
  • 18 lat: € 6,96

CAO określa również czas pracy, jaki w przypadku prac sezonowych wynosi 38 h tygodniowo, oraz stawki procentowe za nadgodziny, które w tym wypadku wynoszą:

  • za pracę powyżej 38 lub 40 h 135% stawki godzinowej brutto
  • za pracę w święta (w tym soboty) 150% stawki godzinowej brutto
  • za pracę w święto przypadające w niedzielę 200% stawki godzinowej brutto

Dlaczego CAO jest takie ważne?

Pracownik przed podpisaniem umowy powinien upewnić się, że firma, w której będzie pracował, jest objęta Układem Zbiorowym Pracy CAO, gdyż w innym przypadku warunki pracy będą się różnić, zazwyczaj na niekorzyść zatrudnionego.
Warto mieć na uwadze, że praca za granicą wiąże się również z pewnymi wydatkami – jest to na przykład koszt zakwaterowania. Jeśli pracownik wyjeżdża do pracy sezonowej, w znalezieniu której korzystał z pomocy profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy, może liczyć zazwyczaj również na organizację zakwaterowania. Jego koszt nie jest wygórowany i wynosi przeciętnie € 98 tygodniowo. Załatwiając mieszkanie we własnym zakresie, należy liczyć się z wyższym wydatkiem.

Beyond Resources Sp. z o.o.
10-686 Olsztyn, ul. Zbigniewa Herberta 14/23
NIP: 739-386-92-98 REGON: 281618765

Współadministrowanie Danymi

Polityka Prywatności

Projektowanie stron internetowych Olsztyn